Jedną z domen działalności firmy DABI S. Budny, M. Budny Spółka Jawna jest uszczelnianie wałów przeciwpowodziowych metodą ciągłego wgłębnego mieszania gruntu: Continuous Deep Mixing Method oraz wykonywanie wszelkich robót ziemnych i konstrukcyjnych związanych z zabezpieczeniem i modernizacją wałów. Firma wykonała już ponad 400 000 m2 przesłon przeciwfiltracyjnych na wałach przeciwpowodziowych.

Nasza oferta skierowana jest do samorządów terytorialnych, instytucji oraz firm zajmujących się ochroną środowiska oraz jego zabezpieczaniem, w szczególności w zakresie ograniczenia napływu zanieczyszczonych wód gruntowych, ze składowisk odpadów niebezpiecznych oraz wysypisk śmieci, do środowiska naturalnego.
Firma Dabi S.Budny, M. Budny Spółka Jawna z powodzeniem stosuje swoje technologie wykonywania przesłon wodoszczelnych oraz innych znanych rozwiązań zabezpieczeń przy:
izolacji składowisk odpadów,
zabezpieczeniu terenów wokół wysypisk śmieci,
zabezpieczeniu przed filtracją zanieczyszczonych wód i toksyn z terenów skażonych do środowiska naturalnego.
Środowisko przyrodnicze podlega stałym zmianom i przekształceniom zarówno pod wpływem czynników naturalnych jak i antropogenicznych. W ubiegłych latach często poświęcano środowisko w imię rozwoju gospodarki. Obecnie stopniowo odchodzi się od takich działań. Ochrona środowiska jest dziedziną nieustannie rozwijającą się i stanowi ważny element naszego życia codziennego.

Rozwój budownictwa w ostatnim okresie oraz ograniczenia urbanistyczne, wynikające z wielkości działek, zmuszają do stosowania zabezpieczeń wykopów budowlanych metodami wywodzącymi się z głębokiego fundamentowania. Metody te winny być ekonomiczne, opłacalne, a przede wszystkim skuteczne. Dabi wykonuje zabezpieczenia wykopów przesłonami wodoszczelnymi i ściankami oporowymi spełniającymi w/w wymagania. Skutecznymi materiałami, o bardzo niskim współczynniku filtracji, są wykorzystywane przez firmę samotwardniejące mieszanki cementowo-bentonitowe. Technologia z powodzeniem zastępuje konieczność stosowania ścian szczelinowych przy głębokim fundamentowaniu i w dużym stopniu obniża koszty inwestorów.

DABI S. Budny, M. Budny Spółka Jawna posiada w swej ofercie wykonawstwo ścian szczelinowych. Są one jednak często zastępowane tradycyjnymi przeciwfiltracyjnymi ścianami oporowymi, umożliwiającymi suche, głębokie fundamentowanie, ze względu na ich ekonomiczne uzasadnienie.
Ściany szczelinowe są to betonowe lub żelbetowe konstrukcje, formowane w szczelinie głębionej w gruncie. Zwykle stateczność ścian szczeliny wycinanej w gruncie zapewnia zawiesina bentonitowa lub zawiesina twardniejąca. Ściany szczelinowe są stosowane powszechnie w budynkach z głębokimi podziemiami, gdzie zastosowanie tradycyjnych ścian oporowych nie jest możliwe oraz w budownictwie komunikacyjnym, zwłaszcza w robotach tunelowych w miastach (metro, arterie dla samochodów ukryte pod terenem). W takich obiektach pełnią one funkcję konstrukcji oporowych. Są jednostronnie odkopywane, z pozostawieniem kilkumetrowej części utwierdzonej w gruncie. Przy odsłonięciu ściany dużej wysokości niezbędne jest dodatkowe rozparcie albo zakotwienie na jednym lub kilku poziomach.

W celu przenoszenia obciążeń w gruncie, posadowienia budowli na fundamentach pośrednich, jak również wykonywania ścian i murów oporowych, firma DABI wykonujemy pale fundamentowe. Pale wykonywane są metodami zarówno wiertniczymi jak również poprzez wybieranie urobku koparkami chwytakowymi. Wykonujemy:
pale wiercone metodą świdra ciągłego – CFA,
pale wiercone z zastosowaniem świdra kubełkowego i spiralnego z jednoczesnym rurowaniem otworu
pale bez osłony rurowej – w warunkach gruntów niezawodnionych i wykazujących stateczność podczas wiercenia
pale studniowe – z zapuszczaniem kręgów żelbetowych, przy średnicach powyżej 1000 mm.
Pale zbrojone są według wymagań Inwestora koszami zbrojeniowymi lub profilami stalowymi i betonowane w zależności od technologii ich wykonywania. Zaczyn betonowy podawany jest pod ciśnieniem lub metodą kontraktor.

DABI S. Budny, M. Budny Spółka Jawna świadczy usługi w zakresie melioracji i kształtowania terenu.
Realizujemy kompleksowo:
prace związane kształtowaniem i melioracją terenu dla nowopowstających budowli hydrotechnicznych
modernizację wałów przeciwpowodziowych (przepusty wałowe, przesłony wodoszczelne, folie zabezpieczające)
prace związane z odtwarzaniem terenu po wykonaniu prac drenarskich lub odwodnieniowych
wszelkie roboty ziemne wynikające z projektów inwestora

Główną domeną działalności jest wykonywanie przesłon i ścian wodoszczelnych o szerokim zakresie stosowalności metodą krokową, głębiarkami do ścian szczelinowych oraz ciągłą - trencherami.
Nasza firma wprowadziła również do swojej oferty wzmacnianie gruntu oraz wykonywanie przesłon metodą Jet-Grouting. Bentonit jest to ił zawierający głównie montmorylonit lub podobne minerały. Należy rozróżniać bentonit wapniowy, naturalny bentonit sodowy i bentonit aktywowany, który jest bentonitem sodowym otrzymywanym przez wymianę jonów z naturalnego bentonitu wapniowego.
Proporcje mieszanek bentonitowo - cementowych dobierane są według panujących warunków geologicznych, by precyzyjnie zabezpieczyć i odciąć filtrację wód gruntowych.
Materiał ten, o płynnej konsystencji, umieszcza się w rdzeniu drążonej przesłony, gdzie twardnieje poprawiając strukturę gruntu. Przeniknięcie wód gruntowych w praktyce jest niemal wykluczone.
DABI wykonuje przesłony wodoszczelne:
do zamknięcia lub ograniczenia filtracji wody w obrębie i pod budowlami hydrotechnicznymi tj. wały przeciwpowodziowe (w koronie lub u stopy wału) czy zapory
przy zabezpieczeniu suchych wykopów szerokoprzestrzennych przy robotach fundamentowych (przesłony oraz ściany oporowe)
przy zabezpieczeniu składowisk odpadów przed przenikaniem do gruntu niebezpiecznych toksyn oraz do całkowitej izolacji skażonych gruntów,
w zależności od potrzeb inwestora, na obiektach, gdzie jest to wymagane i istnieje potrzeba izolacji przepływu wód gruntowych.

Podążając za rozwiązaniami technologicznymi rynku budownictwa specjalistycznego, firma DABI od 1990 roku udoskonala istniejące oraz wprowadza nowe, lepsze rozwiązania technologiczne, które poprawiają jakość wykonywanych zleceń. Bazując na wieloletnim doświadczeniu oraz na technologiach trenching-u stosowanych na całym świecie już od lat, firma DABI zaadoptowała maszyny i urządzenia do wykonywania przegród wodoszczelnych, tzw. metodą CDMM - Continuous Deep Mixing Method. Jest to technologia powszechnie znana i stosowana na całym świecie. Specjalistyczne urządzenie – Trencher, wykonujące przegrody w/w metodą, zbudowane jest z gąsienicowego podwozia z zamontowanym mieczem, na którym zamocowane są ruchome urządzenia skrawająco – mieszające, działające na zasadzie piły łańcuchowej. Urządzenie wykonuje przegrodę przeciwfiltracyjną w sposób ciągły (nieprzerwana przegroda przeciwfiltracyjna) na szerokość min 30 cm oraz na głębokość do 13 m. Urabiany grunt zostaje wymieszany z zainiekowaną (poprzez system przewodów rurowych połączonych z mieszalnikiem) mieszanką uszczelniającą. Dzięki wymieszaniu gruntu in situ na mokro z mieszanką bentonitowo – cementową, idea metody CDMM stała się równoważna do idei metody DSM. Jednak efekty i parametry wykonanych przegród przeciwfiltracyjnych jednoznacznie przemawiają za technologią CDMM. Wykorzystywany sprzęt charakteryzuje się wysoką efektywnością i skutecznością, gdzie szybkość i jakość wykonywanych przegród wodoszczelnych przewyższa kilkakrotnie inne metody.

Wgłębne Mieszanie Gruntu na mokro ( WMG ) przy użyciu Palownicy z głowicami obrotowymi - polega na formowaniu w konstrukcji wału [ w koronie lub podłożu ] przenikających się pali, tworzących docelowo barierę przeciw-filtracyjną. Za pomocą specjalnych świdrów, urabiany grunt jest mieszany z podanym zaczynem bentonitowo – cementowym, tworząc pale, które przenikając się nawzajem, tworzą docelową przesłonę. Na rynku dostępne są palownice z osprzętem jedno-, dwu lub trzygłowicowym. Na życzenie Inwestora
Możliwe jest całkowite zastąpienie gruntu mieszanką wodoszczelną (bez wymieszania z gruntem) - wykop wąskoprzestrzenny / szczelina ciągła.

Cutter Soil Mixing (CSM) - Wgłębne Mieszanie Gruntu na mokro przy użyciu Palownicy z dwubębnowym frezem skrawająco-mieszającym - polega na wprowadzeniu w grunt bębnów skrawająco-mieszających, które za pomocą specjalistycznych noży urabiają grunt i mieszają go z zainiekowanym zaczynem bentonitowo-cementowym. Na życzenie Inwestora
Możliwe jest całkowite zastąpienie gruntu mieszanką wodoszczelną (bez wymieszania z gruntem) - wykop wąskoprzestrzenny / szczelina ciągła.

Metoda krokowa – charakteryzuje się dużą głębokością wykonywania przepony przeciwfiltracyjnej – do 28 m.
Tego typu rozwiązanie stosujemy głównie do głębokich zabezpieczeń wykopów budowlanych, jak również do głębokich zabezpieczeń przeciwfiltracyjnych (obiekty hydrotechniczne, składowiska odpadów itp.).
Przeponę wykonujemy metodą słupkową o szerokości 40÷120 cm. Wykonywana jest w sekcjach o długości 3,0 m. Odstęp pomiędzy sekcjami wynosi 2,9m. Po wykonaniu sekcji pierwotnych wykonuje się sekcje wtórne zeskrobując boki sekcji pierwotnych.Podczas głębienia grunt jest usuwany i zastępowany samotężejącą mieszaniną bentonitowo – cementową. Mieszanina działa jak ciecz stabilizująca i gwarantuje utrzymanie stabilnych ścian szczeliny.

Jet – Grouting, Iniekcja wysokociśnieniowa. Technologia polega na lokalnym zniszczeniu przez rozpłukanie za pomocą wysokoenergetycznego strumienia cieczy istniejącej struktury gruntu przy jednoczesnym zmieszaniu / zastąpieniu materiału gruntowego z iniektem ... Na życzenie Inwestora
Możliwe jest całkowite zastąpienie gruntu mieszanką wodoszczelną (bez wymieszania z gruntem) - wykop wąskoprzestrzenny / szczelina ciągła.

Pale CFA wiercone są świdrem ciągłym z biegnącym przez rurę kanałem doprowadzającym pompowany beton o wymaganych parametrach. Po odwierceniu do wymaganej projektowej głębokości następuje podawanie pod ciśnieniem betonu, który uniemożliwia zasypywanie się ścian otworu i następuje proces formowania pala z jednoczesnym podnoszeniem świdra. Po wykonaniu betonowania, w zależności od wymagań projektowych, montowane są zbrojenia koszowe lub profile stalowe. Parametry formowanego pala monitorowane są na bieżąco poprzez system komputerowy. Pale CFA wykonujemy do fundamentowania pośredniego wznoszonych obiektów, wykonywania ścian oporowych oraz innych zabezpieczeń wg wymagań inwestora.
Zaletą formowanych pali CFA jest szybkość wykonania w stosunku do tradycyjnych pali wierconych.

Wykonujemy mikropale wykorzystując istniejące, sprawdzone systemy. Stosujemy do mikropalowania gwintowane żerdzie, uzbrojone w koronki wiertnicze, spełniające zarówno rolę przewodu wiertniczego jak również zbrojenia formowanego mikropala. W trakcie wiercenia otworem wewnętrznym podawany jest zaczyn cementowy o określonym stosunku w/c pod odpowiednim ciśnieniem. Iniekcja wstępna ułatwia wykonanie mikropala o żądanej głębokości, stabilizuje ścianki otworu. Po odwierceniu do żądanej głębokości otworu następuje iniekcja końcowa zaczynem cementowym o stosunku w/c = 0,4-0,5.
Stosowane systemy umożliwiają jednoczesne wiercenie bez użycia rur osłonowych, iniekcję i montaż zbrojenia
co w znacznym stopniu wpływa na wydajność wykonywanych robót oraz zmniejsza koszty mobilizacji